Information for the School Community

Staff Directory          

Ph:  3714 2666 

 Fax: 3714 2600
   
Administration  
Beth Petersen Principal ; Rehabilitation Officer, International Program Coordinator
Tracey Slingsby Deputy Principal,  Workplace Health & Safety Office, SWPBS
Colleen Hollis Business Services Manager
Jenita Liebenberg Head of Special Education (Acting)
Alison Horne Head of Curriculum  (0.5 FTE)
Wendy Harling Master Teacher
Eva DeVries Numeracy Coach
Tanya Meiring Admin.Officer
Mai Quach Learning Engagement Officer, Admin. Aide
Class Teachers   Additional responsibilities
Prasad Peter Thottaplackil 6P  
Paula Pham 6V  
Neeta Savur 6N Mentoring + History 
Alison Horne 5S 0.5 + Head of Curriculum 
Sarah Shelton 5S 0.5 + One School Admin
Amanda Huthnance 5H Technology
Catherine Howells 5C  
Rebekah Carr 4C  
Neeru Khelawan 4N Science
Ryan Sharma 4R  
Moana Fa'apoi 3N  
Robyn Cadioli 3R  
Tara McDonald 3T  
Phuong Nguyen 3P  
Lisa Abell 2L SWPBS
Romony Rogers 2R  
Lyrienne Cook 2T  
Danielle Moore 2D  
Tammy Clein 1T  
Alison Edgar 1A  Numeracy Program
Natalie Parker 1N  
Hamisa Amin-Mistry 1H  
Karen Alexander Prep K  
Jodi Telford Prep J  Indigenous Ed
Aleena Slater Prep A  
Ruth Upham (on leave)    QTU School Rep
Liz Edwards RoleM  
Van Ho Writing  
 
Specialist Staff: Some specialist teachers work at Durack 1 to 3 days per week
Ray Poultney Teacher-Librarian, +Website, ICT Program, MIS Admn, QTU School Rep
Wolf Schoenknecht LOTE Program (German)  
Rose Salemanesa Music, Instrumental Music + Choir + Cultural Dance Group
Bich Lee See ESL + Multicultural events
Bernadette Carmody ESL, Intervention  
Ian Lamb Physical Education  
Kevin Meacock Physical Education
Rod Nelson Guidance Officer  
Kathy Allen Guidance Officer  
M. Kloske Special Education  
Danielle Pilz Special Education  
Meg Taylor Special Education  
Kim  Haynes Learning Support  
Gayle Helmsley Speech Language Pathologist  
Jenny Tang Speech Language  
Sasha Benedict Speech Language  
     
Chaplain    
Ruth Ward    
     
Teacher Aides
Ann Butler Library  
Sainaz Ali Yr 4  
Narelle Upton    
Ros Ryan Yr 3  
Loan Tran Yr 1-2  
Lucy Pham Tr 3  
Thelma Starr-Nolan Yr 1 + Cultural Dance Group; Indigenous Programs
Uyen Nguyen ESL  
Thuy Tran  ESL + Multicultural events
Kelly Nguyen   + Office duties
Thi Nguyen Yr 1  
Sayuneta Gokal Prep Year  
Katrina Hardi Prep. Year  
Kerrie Naqarau Yr 4, Intervention  
Julie Appleton-Seymour MacqLit  
Manjeet Kaur Prep Year  
Sameeza Bi MiniLit  
Kerry  Fritz Yr 6, Multicultural events
Lima Berking   Yr 2/3 Cultural dance
Lynette Thompson MiniLit  
Donna Cowie    
     
Ancillary Staff    
Mick Melvin Schools Officer  
Margaret McGillivray Cleaner  
Susan Middleton Cleaner  
Mark Desnica Cleaner  
Akenese Leota Cleaner  
Pamela Mafileo Cleaner  
Ghidey Belay Cleaner  
Melissa Thomas Cleaner  
Karen Tattersall Tuckshop Convenor